01.05.2017 21:18

SAAS? PAAS? IAAS? Onlar da ne?

SAAS – Software As a Service – Yazılım olarak servis

PAAS – Platform As a Service – Platform olarak servis

IAAS – Infrastructure As a Service – Altyapı olarak servis

Günümüzde kısaltmalar ile ifade edilen pek çok bilgisayar terimine rastlayabilirsiniz. Bunlardan bulut bilişim alanında kullanılan üç farklı ifade SaaS, PaaS ve IaaS tır. Bu kısaltmalar, bulut bilişim alanında hangi konu ile ilgilendiğinizi ifade etmektedir. Saas, bulut yazılım çözümlerini ifade ederken, PaaS bulut platform çözümlerini ifade eder. Örneğin internet üzerinden online olarak kullanabildiğiniz bir Muhasebe, CRM veya ERP yazılımı Saas (Yazılım olarak servis) alanında yer alırken, yazılım geliştirme amacıyla hizmet aldığınız veritabanı, programlama dili ortamları veya işlem sistemleri PaaS (Platform olarak servis) alanında yer almaktadır.

Ve takibi hem online yazılımların hem de yazılım geliştirme platformlarının çalışabilmesi için mutlaka bulunması gereken IaaS (Altyapı olarak servis) alanı mevcuttur. Bu yapı bize uygulamaların çalışması için sanal IT altyapısı sunmaktadır. Çoğu işletme sunucu altyapısını (Bilgi işlem altyapısını) firma bünyesinde tutmayı tercih edebilir. Ancak zaman içinde değişecek ihtiyaçlara hızlı ve ekonomik çözüm için IaaS alt yapısı alternatif olabilir. Fiziksel olarak bir sunucuya sahip olmazsınız ancak ihtiyacınız olan tüm bilgi işlem hizmetlerine (DNS sunucu, Mail Exchange, Veritabanı sunucusu vb.) sahip olabilirsiniz.

Bugün ve gelecekte tüm yazılım ve bilgi işlem ihtiyaçlarınızı bulut sistemlerden karşılayabilirsiniz. Bu size daha az maliyet ile bilgi işlem altyapısı kurmanızı sağlar, sürekli güncel tutulan bulut yazılımlar ile çalışmalarınıza daha fazla yardımcı olur.